KERVANSARAYDAKİ SÜTUNLAR ÇALINDI MI ?


1353 yılında Osmanlı Padişahı 2’nci Murad Han döneminde inşa edilen, Cem Yılmaz’ın AROG filmi ile Karaoğlan dizilerinin çekildiği Döğer Kervansarayı’ndaki bazı tarihi eserlerin çalındığı iddia ediliyor. Vatandaşlar, restorasyon esnasında aslan başı figürünün olduğu sütunları gördüklerini fakat restorasyondan sonra bu sütunların ortadan kaybolduğunu söyledi. Sütunların çalınmasından sonra ocakların kenarlarında boşlukların yer alması dikkat çekiyor.


“DAHA ÖNCE ÇEKİLMİŞ BİR FOTOĞRAF BULAMADIK”

Sütunlardan ikisinin 18’e 120 santimetre geriye kalan dört adet sütunun ise 12’ye 135 santimetre boyunda olduğu öğrenildi. Konuyla ilgili görüşlerini aktaran İhsaniye İl Genel Meclisi Üyesi İrfan Seçen, “Tadilattan sonra bu sütunların ortadan kaybolduğunu söylüyor vatandaşlarımız. Bizlerde araştırma yaptık.  Fakat ne yazık ki daha önce kervansaray içerisinden çekilmiş bir fotoğraf karesi bulamadık. Bulmuş olsak hak talep edebilirdik.” dedi. Frigya Vadileri arasında kalan vadi yoğun turist alan bir bölge olarak dikkat çekiyor. Öte yandan kervansarayı yılda yaklaşık 4 bin turistin ziyaret ettiği öğrenildi.


SÜTUNLAR ÇALINDI MI?

Şimdi akıllarda kalan soru işaretlerini kamuoyu vicdanı adına biz soruyoruz. Aslan başı figürlü sütunlar çalındı mı? Kervansaray’ı restorasyondan sonra teslim alan yetkili yada yetkililer bu figürlerin yerlerinin boş olmasına rağmen bu işi nasıl kabul etti? Restorasyon öncesinde kervansarayın mecbur çekilmesi gereken fotoğrafları nerede? Bu işin tesliminde hangi kamu kurumlarının yetkililerinin imzası var?  En merak edilen soru ise bu sütunlar şu an nerede?

>> Nail Azbay’ın Özel Haberi  / Kocatepe Gazetesi
Tarih: 8.9.2018

Döğer Haber
http://www.dogerhaber.com/