ASLANKAYA YOLU PARKE TAŞ ÇALIŞMASI BAŞLADI


Frig Vadisi eserlerinden, Aslankaya, Kapıkaya 1 ve Kapıkaya 2 yol güzergahı parke taşla yapılmaya başlandı.İl Genel Meclisi üyesi İrfan SEÇEN yaptığı açıklamada; Aslankaya, Kapıkaya 1 ve Kapıkaya 2 tarihi yerleri ziyaret eden misafirlerimiz yolların kötü olmasından şikayetçiydi.  İl Özel İdaresi tarafından geçtiğimiz yıl 2018 yılı yatırım programına alınan Aslanlıkaya yolunda, parke taş döşeme çalışmaları başladı. Kasabamız su deposundan başlayan yol çalışması, Kapıkaya 1, Kapıkaya 2, Aslanlıkaya yol güzergahından Memeç Kayalıklarına kadar yapılacak. Emeği geçenlere teşekkür ederiz, dedi.

Peki Aslankaya, Kapıkaya1 ve Kapıkaya 2 nedir?

ASLANKAYA

İhsaniye İlçesi, Döğer Kasabası Emre Gölü yakında bulunan Aslankaya, yüksek bir kaya kütlesinin güney yüzü dikey düzeltilerek oluşturulmuş, üçgen çatılı bir tapınak cephesidir. Üçgen çatının kiriş boşluklarında karşılıklı iki sfenks (insan başlı kanatlı aslan), ana cephede niş içinde ayakta duran iki aslan arasında Kübele bulunmaktadır. Ana cephe geometrik desenli kabartmalarla süslüdür. Anıt’ın iki yan yüzü de düzeltilerek, kuzey yanına kükremiş ve ayakta duran, başı yıpranmış bir aslan kabartması yapılmıştır. M.Ö. VII. Yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.

KAPIKAYA 1

İhsaniye ilçesi, Döğer Kasabası ile Üçlerkayası Köyü arasında bulunan Kapıkaya 1 Tapınağının M.Ö. VII. Yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Tek parça bir kayanın doğu yüzü ve yanları dikey düzeltilerek üçgen çatılı bir tapınak cephesi yapılmıştır. Cephe ortasındaki niş içinde, ayakta Tanrıça Kübele, kabartma olarak işlenmiştir. Kabartmanın altına kayadan oyma, dört basamak merdiven yapılmıştır.

KAPIKAYA 2

İkinci Kapıkaya Tapınağı aynı bölgede Üçlerkayası Köyü ve Bayramaliler Köyüne doğru uzanan kayların ve çam ormanlarının arasındadır. Üst kısmı ermiş bir kaya parçasının batı yüzü dikey düzeltilerek yapılmış bir tapınak cephesidir. Kayanın yapısı gevşek olduğu için üstteki üçgen çatı bölümü ermiştir. Ön yüzde süslü iki bölüm arasında bir niş açılmış içine Tanrıça Kübele’nin ayakta duran kabartması yapılmıştır. Anıtın önünde dini törenler için bir sahanlık bulunmaktadır. M.Ö. VII. Yüzyıldayapıldığı sanılmaktadır.

Kaynak: Frigküm

Tarih: 23.7.2018

Döğer Haber
http://www.dogerhaber.com/