Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

**Sevgili Döğer Haber Ziyaretçisi;Web sitemize Kalıcı Destek İçin Lütfen Aşağıdaki Reklama 1 Kez Tıklayalım; Teşekkürler

30

Saniye içerisinde siteye yönlendirileceksiniz. SÜREYİ BEKLEMEDEN DİREKT GEÇMEK İÇİN REKLAM ÜZERİNE TIKLAYINIZ. .

DÖĞER TARİHİ VE EKONOMİSİ - Döğer Haber
   
 DÖĞER TARİHİ VE EKONOMİSİ

DÖĞER TARİHİ VE EKONOMİSİ
 Yazı Boyutu

 Tarih : 12.05.2011 - 11:05:32 


5450 nüfuslu bir kasaba olan Döğer çok eski bir yerleşim yeridir.  


Döğer: Afyon ili İhsaniye ilçesine bağlı 5450 nüfuslu bir kasaba olan Döğer çok eski bir yerleşim yeridir. Bu kasabadaki yerleşim Anadolu’daki insan yerleşimi kadar eskidir.

Kasabada Türklerden önce, de insanlar yaşamıştır. Bilinen ilk yerleşim Hitit’lerle başlamıştır. Frigler’de (PYRYGIA) Truva (TROY) savaşından sonra bölgeyi Hititlerin elinden alarak kasabadaki hakimiyeti Frigler'e geçirmiştir. Bölgede uzun süre yaşayan Frigler olmuştur. Kasabada Friglerden kalma büyük kaya mezarları, tanrılar için yapılan kaya sunakları ve açık hava mabetleri vardır. Günümüze kadar ayakta kalan kaya anıtları halen ilk gün ki güzelliklerini korumaktadır. Bunların en önemlisi Aslan Kaya ve Kapı Kaya’dır. İkisi de açık hava tapınağı olan bu anıtlar korunmasız ve bakımsız durumdadırlar.

Aslan Kaya üçgen alınlık ve dörtgen yüzden meydana gelmiştir. Alınlıktaki iki sfenks kabartması yer alır. Ortada Frigler’in baş kadın tanrıçası. Kybele ve iki yanında onu koruyan Aslan vardır. Kapıkaya ise Döğer ile Üçlerkayası köyü (Leğen) arasındadır. Üçgen alınlıklı dörtgen yüzden meydana gelmiştir. Bu alınlıkta yine Frigler'in baş tanrıçası Kybel’nin tasviri vardır. Bir adet mihraba sahiptir Mihraba dört basamaklı bir merdivenle çıkılır. Bu iki kaya anıttı M.Ö. 8. yüzyıla aittir.

Firigler den sonra bölgeye kısa bir süre İranlı Persler hakim olmuştur. Daha sonra bölgeye Mekodonyalı İskender hakim olmuştur. İskender’in İmparatorluğu parçalanınca bölge Romalıların eline geçmiştir. Roma imparatorluğu da Bizans imparatorluğu tarafından parçalanınca bütün Anadolu gibi bu bölgede Bizans idaresine girmiştir.

İran da büyük Selçuklu imparatorluğunun kuran oğuz Türkleri batıya doğru ilerlediler Anadolu’ya geldiklerinde karşılarına Bizans imparatorluğu çıktı. 1071 Malazgirt savaşını kazanan Türkler Anadolu’ya bu sayede yerleşmişlerdir. Görülüyor ki Türkler Anadolu’yu ne Ermenilerden nede Rumlardan almamışlardır.

Türkler Anadolu'ya yerleştikten sonra Sahip-Ata oğulları gelip Afyon'a yerleştiler. Bu şekilde kasada Sahip-Ata oğulları idaresine geçti. Sahip-Ata oğulları Selçuklulara bağlı idi. Bugün Afyon’da Sahip-Ata adlı bir semt vardır. Sahip-Ata oğulları, Germiyen oğulları idaresine girince bölgede Germiyen oğulları idaresine girdi. Germiyen oğlu 2.Yakup bey oğlu olmadığı için beylik toprakları Osmanlı sultanı ikinci Murat’a bıraktı (1429). Bu şekilde kasaba Osmanlı idaresine girdi.

Kasaba tarihi eser bakımından oldukça zengindir. Bu eserlerden biride 2. murat zamanında kesin olmamakla birlikte 1434’te yapılmış olan Kervansaraydır. Kervansaray 2 katlı han binasından oluşur. Yanında develik bulunur. İki bölümü vardır. Alt katta ahır, üst Katta ise yolcu odaları vardır. Bu tarihi eser yeniden baştan aşağı restore edilerek ziyaretcilere acılmıştır

Döğer kasabası Osmanlı imparatorluğu yıkıldıktan sonra yeni Türkiye Cumhuriyeti‘nin bir kasabasıdır. 1962 yılında belediye kurulan kasabada bu gün hiçbir sanayi kuruluşu yoktur. Nüfus 5450 ve 3 tane ilköğretim okulu ile 1 tane lisesi vardır.

EKONOMİ

Beldede genellikle karasal iklim tarımı yapılır. Başta haşhaş olmak üzere; şeker pancarı, buğday, mısır gibi temel bitkilerin yanında sebze olarak salatalık, biber, ıspanak gibi bitkiler de yetiştirilmektedir.

Köyde iş olanakları son derece kısıtlı olmasına rağmen kişi başına düşen gelir yüksektir.Bunun nedeni yetişkin erkeklerin çoğunun diğer illerde ve yurtdışında çalışmasıdır.Yurt içi ve yurt dışında çelik imalat ve montaj işini Döğer’li ustalardan daha iyi yapan yoktur denebilir.Beldenin ekonomik durumu oldukça iyidir.

Köyde çoğu aile hayvan besiciliği de yapmaktadırlar. Büyük çoğunlukla dana,koyun yetiştirilir. Eskiden manda yetiştiriciliği çok yaygınken zamanla manda yetiştiriciliği çok çok azalmıştır. Günümüzde neredeyse hiç manda yoktur.

Afyonkarahisar'ın en büyük ikinci büyük kasabasıdır. Köyde bir sağlık ocağı, eczane, çok sayıda market, internet kafe gibi pek çok hizmet ve satış merkezleri bulunmaktadır. Pazartesi günleri köyün pazar yerinde pazar kurulur ve civardaki küçük köylerden pek çok insan alışveriş için Döğer'e gelir.

Çok büyük bir turizm potansiyeline sahip olmasına rağmen, altyapı, tesis ve tanıtım eksikleri nedeniyle turizm faaliyetleri çok sınırlıdır. Son zamanlarda turizm yönünde yapılan çalışmalar ile birkaç yıl içinde Döğer Kasabasının turistlerin gözdesi olması kaçınılmazdır.

ULAŞIM OLANAKLARI

Döğer' e, Afyondan Gazlıgöl, İhsaniye güzergahından 45 Km. Kütahya'dan Alayunt,Saka,Belkavak Güzergahından 50 Km, Eskişehirden Seyitgazi,Kırka,Değirmenözü Güzergahından 105 Km olup Asvalt yollardan gidilebilinir.Demiryolu bağlantısı ile Kütahya, Eskişehir,  Afyon gibi illere direkt bağlantısı vardır. Ayrıca her gün Afyon'a her saat, Kütahya ve Eskişehire ise tek sefer Halk otobüsleri kalkar.

KÜLTÜR VE SOSYAL YAŞAM

Döğer birçok gelenek, görenek, adetlere sahip bir yerleşim merkezidir. Düğünlere büyük önem verilir. Yemek kültürü büyük ölçüde haşhaşa ve hamur ürünlerine dayanır. En ünlü yemekler; ağzıaçık adı verilen bükme, nokul adı verilen haşhaşlı hamur da çok yaygın yapılan ve düğünlerin olmazsa olmaz bir yiyecektir. 2011 yılında Döğer kasabasında bir firmanın üretmeye başladığı “HAŞHAŞELLA” adlı haşhaştan yapılmış çikolata, Afyonkarahisar’ın Milli Çikolatası olmaya adaydır. Sosyal etkinlikleri ve yardımlaşmayı güçlendirmek amacıyla çoğunluğun bulunduğu Döğer, Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar'da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri kurulmuştur. Döğer merkezde faaliyet gösteren Döğer’liler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma derneği 2011 yılı itibari ile 15 öğrenciye düzenli olarak burs vermektedir. Dernekler faaliyetlerini halen sürdürmektedir. Kasabanın tanıtımı amacı ile  siteler kurulmuş ve aktif olarak  kasabaya hizmet etmektedirler.

www.dogerhaber.com

  Editör :  Admin

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 23 Puan Verildi
 Kaynak :  Admin

 Kategori  Döğer ve Tarihi

10409 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 3 )   

©x
©x
©x
**ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Döğerhaber Editörleri veya www.dogerhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 bünyamin

26.07.2011 22:54:35 

  tebrikler


azzına saglık yüregine saglık çok güzel anlatmışsın


İp Adresi Kayıtlı   

 Nurettin TURHAN

18.05.2011 11:41:45 

  GÜZEL BİR YAZI


Döğer 'i mizi tanıtan çok güzel bir tanıtım yazısı olmuş,bu güzel paylaşım için teşekkürler.


İp Adresi Kayıtlı   

 ibrahim aracı

15.05.2011 11:46:59 

  Döğer' in Künyesi


Tebrik ederim Döğer'in yapısını, kültürünü ve özellikle tarihini çok güzel bir şekilde ifade etmişsiniz çok beğendim. Tarihi dokusunu halen kaybetmeyen ancak hala henüz herhangi bir korunması olmayan tarihi eserlerimizin bu eksikliğini de dile getirdiğiniz için size ayrıca teşekkür ederim..


İp Adresi Kayıtlı   

Sayfa  

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 ÜYE GİRİŞ
 Duyuru
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
CEMİLE DALMIŞ VEFAT ETTİ CEMİLE DALMIŞ VEFAT ETTİ
Kasabamız sakinlerinden,...
 
 Takvim

Kasım 2021

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 6
 Bugün : 512
 Dün : 611
 Toplam : 2155947
 Ip No : 34.207.247.69
     
reklamlar
 Reklamlar

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri
Test
 
 Hava Durumu


AFYONKARAHISAR

 Reklam

reklamlar


PageRank Checker


Genel | Afyondan | İhsaniyeden | Kasabamızdan | Köyler ve Kasabalar | Siyaset | Döğer ve Tarihi | Sağlık Köşesi | Düğün Haberleri | Vefat Haberleri | OTOBÜS SAATLERİ | Videolar | Bilgisayar Köşesi | Spor | DÖĞERİ CANLI İZLE | İz Bırakanlar | Frig Vadisi | Tarım Köşesi | Web Sitemize Eski Versiyon | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2007- Döğer Haber - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede Çilem.Net Yazılımı kullanılmaktadır.