Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

**Sevgili Döğer Haber Ziyaretçisi;Web sitemize Kalıcı Destek İçin Lütfen Aşağıdaki Reklama 1 Kez Tıklayalım; Teşekkürler

30

Saniye içerisinde siteye yönlendirileceksiniz. SÜREYİ BEKLEMEDEN DİREKT GEÇMEK İÇİN REKLAM ÜZERİNE TIKLAYINIZ. .

2020 YILI HAC ORGANİZASYONU KAMUOYU BİLGİLENDİRMESİ - Döğer Haber
   
 2020 YILI HAC ORGANİZASYONU KAMUOYU BİLGİLENDİRMESİ

2020 YILI HAC ORGANİZASYONU KAMUOYU BİLGİLENDİRMESİ
 Yazı Boyutu

 Tarih : 13.6.2020 - 16:54:30 


Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2020 Yılı Hac organizasyonu bilgilendirme metni yayınladı.  


Hac İslam'ın beş şartından bir tanesidir. Hac ümmet ve kardeşlik bilincini geliştirip pekiştiren muazzam bir ibadettir. 

Hac ibadetini yerine getirebilmek için ülkemizden 2.300.000 civarında vatandaşımız ön kayıt yaptırarak kurada isimlerinin çıkmasını beklemektedir. Bu yıl bu farizayı yerine getirecekler Ocak ayının başında çekilen kura ile belirlenmiştir.

Hac ibadeti yapılış itibariyle meşakkatli ve zor bir ibadettir. Kendi içerisinde diğer ibadetlerden farklı olarak özel şartları barındırmaktadır. Şartlardan bir tanesi de sağlıktır. Bu şartları taşıyanlar hac ile mükelleftir.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak gerçekleştirdiğimiz Hac Organizasyonları İslam ülkeleri tarafından referans kabul edilmiş ve örnek alınmıştır. Şüphesiz Hac ve Umre ibadetinin her yıl alışıldığı şekliyle bu yıl da eda edilmesini arzu etmekle beraber, tüm dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs salgınıyla karşı karşıya bulunmaktayız.

Hac ibadetinin ifa edildiği Mekke-i Mükerreme de, Medine-i Münevvere de ve diğer şehirlerde Suudi Arabistan hükümeti Koronavirüs ile mücadelede büyük çaba sarf etmektedir. Bu bağlamda S. Arabistan'ın çeşitli şehirlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Şu an Mekke-i Mükerreme'de günün belli saatleri dışında sokağa çıkma yasağı uygulaması devam etmektedir. Müslümanların kıblesi Kabe-i Muazzama'da virüsün daha fazla yayılmasını engellemek için ibadete kapatılmıştır. Orada da Ülkemizde olduğu gibi sembolik Cuma namazı ve vakit namazları eda edilmektedir.

Dünyanın değişik coğrafyalarından hac için gelecek olan hacı adaylarının durumlarını ve ülkelerindeki pandemi süreçlerini yakından takip etmekteyiz.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığının ilgili departmanları, İslam ülkelerinin hac organizasyon başkanları ile sürekli irtibat halindeyiz. Süreci beraber yürütmekte, doğru kararlar alabilmek için “İnce eleyip sık dokumaktayız"

Hac ibadetinin insan sağlığını etkileyen pandemi ve Covid-19 ortamında yapılıp yapılamayacağı, yapılması halinde hangi şartlarda yapılacağı, bize tahsis edilen hac kotasında bir değişiklik olup olmayacağı, konaklama türlerinin ne olacağı, hac süresinde bir kısalmanın olup olmayacağı, bir takım sağlık şartlarının hacı adaylarından istenip istenmeyeceği, vb. konularda tarafımıza resmi bir açıklama ulaşmamıştır.

Toplumun genel sağlığını yakından ilgilendiren bu fiili durumu Başkanlık olarak ilgili kurumlarımızla hassasiyetle ve yakından takip etmekteyiz. Hacı adaylarının hak kaybına uğramayacakları kararları almak ve icra etmek Başkanlığımızın öncelikleri arasındadır.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı tarafından resmi bir kararın çıkması halinde Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu tarafından değerlendirilerek akabinde alınacak karar kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Saygıyla duyurulur.

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü Editör :  Admin

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Diyanet İşleri Başkanlığı

 Kategori  Genel

1291 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

**ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Döğerhaber Editörleri veya www.dogerhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 ÜYE GİRİŞ
 Duyuru
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Eylül 2020

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 13
 Bugün : 586
 Dün : 799
 Toplam : 1915182
 Ip No : 3.235.137.159
     
reklamlar
 Reklamlar

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri
Test
 
 Hava Durumu


AFYONKARAHISAR

 Reklam

reklamlar


PageRank Checker


Genel | Afyondan | İhsaniyeden | Kasabamızdan | Köyler ve Kasabalar | Siyaset | Döğer ve Tarihi | Sağlık Köşesi | Düğün Haberleri | Vefat Haberleri | OTOBÜS SAATLERİ | Videolar | Bilgisayar Köşesi | Spor | DÖĞERİ CANLI İZLE | İz Bırakanlar | Frig Vadisi | Tarım Köşesi | Web Sitemize Eski Versiyon | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2007- Döğer Haber - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede Çilem.Net Yazılımı kullanılmaktadır.