Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

**Sevgili Döğer Haber Ziyaretçisi;Web sitemize Kalıcı Destek İçin Lütfen Aşağıdaki Reklama 1 Kez Tıklayalım; Teşekkürler

30

Saniye içerisinde siteye yönlendirileceksiniz. SÜREYİ BEKLEMEDEN DİREKT GEÇMEK İÇİN REKLAM ÜZERİNE TIKLAYINIZ. .

FRİGKÜM ENCÜMEN TOPLANTISI DÖĞER'DE YAPILDI - Döğer Haber
   
 FRİGKÜM ENCÜMEN TOPLANTISI DÖĞER'DE YAPILDI

FRİGKÜM ENCÜMEN TOPLANTISI DÖĞER'DE YAPILDI
 Yazı Boyutu

 Tarih : 4.7.2018 - 22:58:17 


Frigya Kültürel Mirasını Koruma Birliği (FRİGKÜM) Encümen Toplantısı Döğer Emre Gölü Tesislerinde yapıldı. 


Frigya olarak bilinen ve Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya İllerini kapsayan bölgenin korunması, turizme kazandırılması, tanıtılması ve diğer altyapı çalışmalarının vadinin bütününe yayarak entegrasyonun sağlanabilmesi için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
 
Başkanlığını Vali Mustafa Tutulmaz’ın yaptığı Frigya Kültürel Mirasını Koruma Birliği (FRİGKÜM) Encümen Toplantısı Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ve encümen üyelerinin katılımıyla İhsaniye ilçesi sınırları içerisinde bulunan Emre Gölü Tesislerinde yapıldı.
 
8 Yılda Alt Yapı ve Çevre Düzenlemesi Yatırımları Yapıldı
 
Toplantıda konuşan Birlik Genel Sekreteri İbrahim Okumuş FRİGKÜM olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Okumuş: “Birliğimiz 2010 yılında Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir İl Özel İdarelerinin kurduğu bölgedeki turizm adına yapılacak yatırım ve çalışmaları, ortak yani tek elde 3 il ile birlikte yürütmek adına kurulmuş bir turizm birliğidir. 8 yıllık süreç içerisinde alt yapı, yolların yapılması, çevre düzenlemelerinin yapılması noktasında yatırımlar yaptık. Yine İl Özel İdarelerinden aldığımız katkı payları ile de genelde bölgenin tanıtımına yönelik çalışmalar üzerinde ağırlıklı olarak durmaya çalıştık. Bu noktada İl Özel İdareleri alt yapı noktasında destekler verdi, İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri ve Müze Müdürlükleri bölgenin korunması yönünde destekler verdi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Frig Tabiat parkı ilan edildi. Sonraki süreçte de destekler oldu.” dedi.   
 
İki Bakanlık Bölgede Önemli Çalışmalar Yapıyor
 
Toplantıda konuşan Vali Mustafa Tutulmaz iki bakanlığın bölgeye yaptığı yatırımlara dikkat çekerek: “2017 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü bölgede bulunan 73 adet doğal sit alanını yatırım programına aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtım Genel Müdürü ilimize geldi. FRİGKÜM’ün yaptığı çalışmalar onların da dikkatini çekti. Frig Vadilerinin tanıtımını çalışma programlarına aldılar. Bu yıl ilk defa Kültür ve Turizm Bakanlığından 9 milyon TL’lik yatırım aldık. 3 milyon Kütahya için, 3 milyon Eskişehir, 3 milyon da Afyon için alt yapı ve yol yapım çalışmalarında kullanılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığının toplam yatırım tutarının yüzde 7’lik bir kısmı bölgeye aktarılmış oldu. Bu bizim için oldukça iyi bir gelişmedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bölgeye 2018-2019-2020 yılları için 9 milyon TL’lik yatırım ödeneği ayırdı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Seydiler, Ayazini, Yazılıkaya ve Kütahya’da İnli bölgesinde olmak üzere 4 bölgede çalışmalar yapacak. Bu bölgelerdeki doğal sit alanları ile Frig vadisi birleştiriliyor. Şuanda iki bakanlığın bu bölge ile ilgili çalışmalar yapıyor olması önemli. Hepimiz bunun duyarlılığı içerisinde bulunalım” diye konuştu.
 
Önümüzdeki Yıl Daha Fazla Yatırım Göreceğiz
 
Bölgede Kültür ve Turizm Bakanlığı yatırımlarının önümüzdeki yıl daha fazla artacağını vurgulayan Vali Mustafa Tutulmaz: “Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgisini bu bölgeye daha fazla çekmeye çalışalım. FRİGKÜM olarak bu iki bakanlık nezdinde önemli bir konumumuz var. Tanıtma Genel Müdürü Afyonkarahisar’a kadar gelip “Artık bu bizim problemimiz” dedi. Bu bizim için çok önemlidir. Çünkü Tanıtma Genel Müdürlüğünün kaynakları, imkânları oldukça iyi. Önümüzdeki yıldan itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığının imkânlarını daha fazla bu bölgede göreceğiz. Zaten Yatırım İşletmeleri Genel Müdürlüğü de 9 milyon TL gibi bir tutarı bölge için ayırdı. Bu çok önemli bir rakam. İnşallah bu yatırımları artırarak devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
 
Gündem maddelerinin görüşülmesiyle toplantı sona erdi. Ardından 3 ilin valisi Kral Midas Kayığı ile Emre Gölünü gezdi ve akabinde çevrede inceleme gezisi yaparak, yapılan çalışmalar hakkında istişare ettiler. Yapılan yatırımlar ve çalışmalar ile Frigya Vadilerinin cazibe merkezi olması hedefleniyor.
 Editör :  Admin

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Döğer Haber

 Kategori  Kasabamızdan

1127 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

**ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Döğerhaber Editörleri veya www.dogerhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 ÜYE GİRİŞ
 Duyuru
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Ağustos 2019

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 13
 Bugün : 538
 Dün : 770
 Toplam : 1566076
 Ip No : 35.175.200.4
     
reklamlar
 Reklamlar

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri
Test
 
 Hava Durumu


AFYONKARAHISAR

 Reklam

reklamlar


PageRank Checker


Genel | Afyondan | İhsaniyeden | Kasabamızdan | Köyler ve Kasabalar | Siyaset | Döğer ve Tarihi | Sağlık Köşesi | Düğün Haberleri | Vefat Haberleri | OTOBÜS SAATLERİ | Videolar | Bilgisayar Köşesi | Spor | DÖĞERİ CANLI İZLE | İz Bırakanlar | Frig Vadisi | Tarım Köşesi | Web Sitemize Eski Versiyon | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2007- Döğer Haber - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede Çilem.Net Yazılımı kullanılmaktadır.