Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

**Sevgili Döğer Haber Ziyaretçisi;Web sitemize Kalıcı Destek İçin Lütfen Aşağıdaki Reklama 1 Kez Tıklayalım; Teşekkürler

30

Saniye içerisinde siteye yönlendirileceksiniz. SÜREYİ BEKLEMEDEN DİREKT GEÇMEK İÇİN REKLAM ÜZERİNE TIKLAYINIZ. .

KÖTÜ ÖRNEK - Döğer Haber
   
 KÖTÜ ÖRNEK

KÖTÜ ÖRNEK
 Yazı Boyutu

 Tarih : 12.10.2012 - 23:42:08 


Ağaç dikmek, fidan yetiştiriciliği yapmak, dikili ağaca sahip olmak güzel bir hareket, güzel bir alışkanlıktır. 


Köşe yazarımız, Emekli Ziraat Teknisyeni  Ahmet ÖZTÜRK'ün köşe yazısı...                                                     KÖTÜ ÖRNEK

                    Ağaç dikmek, fidan yetiştiriciliği yapmak, dikili ağaca sahip olmak güzel bir hareket, güzel bir alışkanlıktır. Ama benzer özelliklere sahip insanların sayısı oldukça sınırlı sayıdadır. Ancak önceden yetiştirilmiş ağaçları yok etmek konusunda oldukça mahirizdir. Güzel çevreye sahip olmak konusunda pek duyarlılığımız yoktur. Kuruyan ağaca bir tas su döken insanların sayısı oldukça az sayıdadır.
Ağaç dikmek, çevre düzenlemesi yapma işi daha çok kurumlara ait bahçelerde yapılırdı. Çam ağaçlarını, elma, armut vişne ağaçlarını okulların bahçelerinde gördük. Ağacın hangi ağaç olduğunu bizlere okullarda öğrettiler. Yeşili oralarda tanıdık. Gül nedir? Çiçeklerin adları nedir? Oralarda gördük. Çim ekili yerlere upuzun uzanıp yatardık. Çimlerin üzerlerine basar geçerdik. Ama öğretmenlerimiz çimlere basılmayacağını, yeşil olan çimlerin daha güzel olacağını, Gülün dalında güzel olduğunu bizlere öğrettiler. Sevdiğimiz insanlara verebileceğimiz en ucuz ve en anlamlı hediyenin bir çiçek olduğunu oralarda görerek öğrendik. 
                  Yeşillik bir inceliktir. Yeşillik doğaya olan sevgimizi geliştirdi. Ağaçlık olan yerde oksijenin daha çok olduğunu; ağaçları tanıdıktan sonra anladık. Yeşillik sağlıktır, esenliktir, güzelliktir. Çevrenin düzenlenmesi, ağaçlandırılması, yeşillendirilmesi bu konuda alışkanlık kazandırılması iyi bir örnektir. Dünyamızın geleceğinin daha yaşanır olmasına bir katkıdır.
Son yıllarda belediye sayısı arttı. Daha önce muhtarlıkla yönetilen birimlerin bazıları artık belediye yapıldı. Söz konusu belediyelerin sulama araçları, temizlik araçları, nakliye araçları gibi bir sürü araçları oldu. Çevrenin güzelleştirilmesi, yeşillendirilmesi işi belediyelerin asli görevleri arasına girdi ve zaten asli görevleridir de. Bu işleri yapacak uzmanlar, işçiler istihdam edilmeğe başlanıldı. Yani çevrenin tanzim edilmesi işi çok kolaylaştı.
                   Yeni seçilen Belediye Başkanları ilk seçildiklerinde ve seçimlere yakın tarihlerde göze hitap eden hizmetler yapmağa başlarlar. Bunlardan en güzeli çevrenin yeşillendirilmesidir. Çevrenin ağaçlandırılmasıdır. İnsanların oturup rahatça dinlenebilecekleri parkları yapılması gibi faaliyetlerdir. Parkların tanzimidir. Yani hizmet ettikleri beldenin yaşanabilir bir yer haline getirilmesi için sıcağı sıcağına bir şeyler yaparlar.
                   Çevrenin düzenlenmesi, yeşillendirilmesi, park-bahçe yapılması konusunda oldukça takdir edilecek, örnek alınacak belediye başkanları vardır. Gönül ister ki bütün belediyelerimiz aynı duyarlılık içerisinde çevreye sahip olsunlar. Daha güzel bir çevre bilincine sahip olsunlar. Bunların yaptıkları çevremiz için iyi bir hizmettir. İyi bir örnektir
Ama çevremizde durum hiç de umduğumuz gibi değil. Gezdiğim yerlerde görüyorum; Çoğu okul bahçelerinin önceden dikilen ağaçları bakımsız haldeler. Kurumağa başlayanlar var. Her tarafı yabancı otlar kaplamış.
                  Belediyelerin parklarındaki ağaçlar susuzluktan kurumaya yön tutmuş. Yemyeşil olan çim alanları sarı renge dönmüş. Artık su dökülse bile yeşermeyecek bir duruma gelmişler. Bu iş için dökülen paralar boşa gitmiş. Park adı altında yapılmış bazı yerlerin dinlendiriciliği kalmamış. Etraf poşetlerle kaplı, boş kola şişeleri, izmaritler, çekirdek kabuklarından geçilmiyor. Neredeyse oturulamayacak duruma gelmiş. Göze hoş gelen çiçekler, güller adeta orman olmuş. Bahçelerde kendiliğinden büyüyen yabancı otlar yükselmiş ve tohuma kalkmış durumdalar. 
            İşin özeti; çevremizde bakımsızlık hâkim durumda. Eskiden iyi örnek olan birimlerin bahçeleri artık çocuklarımıza kötü örnek olur duruma gelmişler.
              Ne diyelim. Biraz vicdan…


 Editör :  Admin

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 10 Puan Verildi
 Kaynak :  Admin

 Kategori  Tarım Köşesi

4496 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

**ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Döğerhaber Editörleri veya www.dogerhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 ÜYE GİRİŞ
 Duyuru
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
CEMİLE DALMIŞ VEFAT ETTİ CEMİLE DALMIŞ VEFAT ETTİ
Kasabamız sakinlerinden,...
 
 Takvim

Kasım 2021

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 3
 Bugün : 504
 Dün : 611
 Toplam : 2155939
 Ip No : 34.207.247.69
     
reklamlar
 Reklamlar

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri
Test
 
 Hava Durumu


AFYONKARAHISAR

 Reklam

reklamlar


PageRank Checker


Genel | Afyondan | İhsaniyeden | Kasabamızdan | Köyler ve Kasabalar | Siyaset | Döğer ve Tarihi | Sağlık Köşesi | Düğün Haberleri | Vefat Haberleri | OTOBÜS SAATLERİ | Videolar | Bilgisayar Köşesi | Spor | DÖĞERİ CANLI İZLE | İz Bırakanlar | Frig Vadisi | Tarım Köşesi | Web Sitemize Eski Versiyon | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2007- Döğer Haber - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede Çilem.Net Yazılımı kullanılmaktadır.